neděle 16. listopadu 2014

Ukázka fungování projektu Robinhelp v Indii

Po dlouhé době tu máme opět návštěvu ze zahraničí, která ukazuje, že je Česká republika sociální dírou v mapě světa i přes nenávné úspěchy organizace +BATRADIS v Brně a Ostravě, protože cokoli na způsob projektu +Robinhelp ve světě fgunguje a u nás ne. Minulou neděli nás navštívil ukázkový pár z indické Kalkaty, kterému jsme ukázali všechna pracoviště, kde se tím perojektem +Robinhelp zabývá stejnojmenná divize společnosti +PCA Praha .

Naši indičtí přátelé opět měli v sobotu přednášku, která byla zajímavá tím, že tato přednáška proběšhla formou videokonference s párem z Bombeje a Madrásdu, nehleděš na to, že je již od naší delewgace v Indii vytvořen další pár v Rívadpůru. Zajímat by vís mohlo, že i v případě naší návštěvy je hodněš fívek a žen ochotných zastupovat dívku v partnerdské péči o kalkatského kolegu Robina Hronka. V Kalkatě buede po návratu více takových párů. Pár z Bombeje a Madrásu má podobnou situaci a kromě Rávadpůru se to má zkoušet i v Dilí.

Na otázku proč má tento projekt v Indii takový úspěch, nám bylo odpovězeno, že hodně žen a dívek chce něco takového vyzkoušet z toho důvodu, že je v Indii stále ještě hodně míst, kde lidé žijí v bíděš i pod hranicí chudoby, a organizace +BATRADIS buduje jako součást svých indických poboček jakési ubykace, což jsou moderní bytové domy pro své pracovníky. Spoluprací na nějakém takovém projektu jako je náš +Robinhelp získá taková žena opustit chudobný život v chýši s podlahou z udusané hlíny, bez vody, elektřiny a bez WC, a najednou má byteček s veškerým západoevropských konfortem. Kdo by do toho nešel, že?! V Adrice je to podobné, ale stále nás tam nezvou. I v Indii je řada účastnic takovýchto pokusů, které jksou i v dnešní době negramotné. Mají tak motivaci se starat o muže, kteří nemají na vážnější známost štěstí, protože vedle moderního způsobu života záískají alespoň základní vzdšlání i vyšší studium zdarma.

Zítra na den 25. výriočí Sametové revoluce nás naši přátelé opustí a vrací se domů do Kalkaty. Diví se proč to u nás nejde i přesto že je Česká republika moderní zemí, kde je již vše jako kdekoli na západě. Na jednu stranu to bude právě proto. My ale víme že životní úroveň není ani ve vyspělých zemích světa zcela taková, jaká by měla být. Nové vedení české pobočky organizace +BATRADIS se pouští do postuponého prozrazení informací o svém původu. Protože patříme i my k této organizaci, máme možnost porovnat životní úroveň i vyspělých zemí s naším domovem.

Z hlediska motivace ke spolupráci žen na projektech typu +Robinhelp, vycházíme z téhož modelu jako naši kolegové v rozvojových zemích, ale na rozdíl od zajištění zcela základních životních potřeb, zajišťujeme zdarma výpočetní a komunikační techniku s veškerými potřebnými it. Pokud stojí počítač tolik, jako je jeden celý, nebo většina průměrného měsíčního platu jednotlivce, nebo výše měsíčního příjmu formou důchodu, či sociálnách dávek, není to zcela vpořádku. U nás doma patří počítače, chytré telefony a IT vůbec mezi základní živortní potřeby-. Zájemkyně, ale i zájemci o spolupráci s +PCA Praha  a s organizací +BATRADIS mohou získat a vyzkoušet opravdu pořádnou a důstojnou životní úroveň, a zároveň se naučí být takovými lidmi jako jsme my, což poverde k dalšímu společenskému vývoji lidstva, které tak dosáhne naší úrovně. 

Žádné komentáře:

Okomentovat